SINAN BÜYÜYOR

Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

3 Kasım 2010 Çarşamba

''OĞLUMA''

BİR ÇOCUĞUN ANNE VE BABASINDAN 10 İSTEĞİ
  • Bana su getirtmeyin, bana da su getirmeyin. Aramızda hizmetçi yok, herkes kendi işini yapsın. Evde küçük yaşta iş gücü kullanmaya ve sevgi istismarına son.
  • Hata yapmama izin verin ki, gerçekten hataysa sonuçlarını görüp ders alayım. Hata değilse siz ders alın.
  • Her istediğimi bana almayın. Size karşılıksız hiçkimse birşey vermiyor. Herşeyin çalışma karşılığı elde edileceğini öğrenmeme izin verin. Sonuçlar çalışmanın ürünüdür.
  • Benim özgürlüğüm sizin özgürlüğünüzdür. Bir yere gitmek istediğimizde beni rahat bırakın. Bana kaçta geleceğimi değil, ilkeler söyleyin. İyi insanlarla birlikte ol ve kendini koru gibi bir söz benim için saat kaçta döneceğimden daha anlamlı ve yararlı. Yoksa ben yapacağımı gündüz gözü ile de yaparım.
  • Okulun amacı öğrenmektir. Derslerden kaç aldığıma değil, birşey öğrenip öğrenmediğime bakın. Benim yarın yaşamda ayakta tutacak olan aldığım notlar değil, öğrendiklerim olacaktır.
  • Benim ile ilgili fikirleriniz elbette var. Ama arada benim ne düşündüğümü ve ne hissettiğimi sorun ve gerçekten dinleyin. Aramızdaki sorunların çoğu iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Konuşmak kadar dinlemeyi de öğrenelim.
  • Ben dürüst olmak istiyorum, benim yalan söylemek zorunda bırakmayın. Size yalan söylemeye başlarsam bazeniz gerekenleri de öğrenemeyeceksiniz.
  • Söylediklerinize karşı çıktığımda size değil söylediklerinize karşı çıkıyorum. Sizde bana değil, söylediklerime karşı çıkın. Kelimeler incinmez ama bizler inciniriz. Yani ''sen aptalsın'' değil, ''bu söylediğin fikir güzel değil '' diyelim birbirimize.
  • Toplum içinde gurur duyacağınız bir birey olmam, sizin bana bir birey olarak davranmanıza bağlıdır.
  • Sizden istediğim şey tek başına sevgi değil, aynı zamanda saygı. Küçüklerime sevgi, büyüklerime saygı geçen yüzyıl da kaldı. Benden saygı istiyorsanız bende sizden saygı istiyorum.


ALINTI : FELSEFE KULUBÜ* Özellikle üniversite günlerimde bol bol özlü söz bulur odamın çeşitli yerlerine asardım. Bu sözler de benim '' minik oğlum'' kavramını ömür boyu kullanmamak için bloğuma eklemek istediğim notlar. Gittikçe bireyleşiyorsun. Kendi fikrin, kendi sesin, kendi seçimlerin olacak ve bende seni dinleyeceğim. Sana cevap verirken kendi bildiklerimi (yaptırımsız) anlatacağım ama seçim senin. Özellikle 80'' ve 70'li yılların sol-sağ çatışmalarında aynı evde bile birçok düşünce varmış ya.Aynı düşünmek zorunda değiliz; zaten bu mümkün de değil.


Sen başka yüzyıl da büyüyeceksin; ben başka yüzyılda büyüdüm.

Hiç yorum yok: